DİHA - Dicle Haber Ajansı

Kültür Sanat

'Deng' seyirci ile buluştu

 
24 Ekim
09:28 2016

RIHA (DİHA) - Çarçıra Tiyatro Grubu, hazırlıklarını tamamladığı "Deng" isimli tiyatro oyununu seyirci ile buluşturdu.

Urfa Kültür ve Sanat Derneği (UKM) çatısı altında çalışmalarını sürdüren Çarçıra Tiyatro Gurubu, Rabia Şilan Alagöz tarafından yazılan ve Tiyatrocu Mehmet Akkuş'un yönetmenliğini yaptığı "Deng" isimli oyunu sahneledi. Hewag (Bozova) Belediyesi'ne bağlı Hewag Kültür Sanat Merkezi'nde yapılan gösterime yüzlerce kişi tarafından izlendi. Dilsiz bir gencin şahsında bir halkın sessiz bırakılmasını konu alan oyun, Kürt halkının inkar edilerek yok sayılan kimliği doğrultusunda verilen mücadeleyi anlatıyor.

Bir halkın tarihini yok olmaktan kurtaran Dengbejlerin 'Dengi'

Seyirciler tarafından beğeniyle izlenen oyun ardından konuşan tiyatro oyuncusu Mehmet Emin İsi, oyunun Kürtlerin yok edilmek istenen kültür ve tarihini dengbêjler üzerinden bugüne kadar "Deng" ile taşıdığını ve bu yolla hem kültürlerinin hem de tarihlerinin yok olmasını engellediğini belirtti.

Oyun Özyönetim direnişçilerine adandı

"Deng" isimli tiyatro oyununu önlerine koyan kişinin Cizre'deki bodrumlarda katledilen sinemacı İslam Balıkkesir isimli arkadaşları olduğunu söyleyen İsi, "Şu an burada sergilediğimiz bu anlamlı çalışmayı İslam arkadaş şahsında özyönetim alanlarında şahadete ulaşan tüm insanlara adıyoruz" dedi.

(ip/dm)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR